Шляхи вирішення питання повторного встановлення меморіальних дошок на будівлі Харківської філармонії

Фахівці Департаменту культури і туризму, Департаменту архітектури та містобудування Харківської обласної державної адміністрації, представники Харківського науково-методичного центру охорони культурної спадщини,  очільниця північно-східного відділу Інституту національної пам’яті Марія Тахтаулова разом із представником громадськості  Романом Черемським оглянули будівлі Харківської обласної філармонії з метою вирішення питання повернення на фасад пам’ятних дошок, які перед початком реставраційних робіт були демонтовані.

Харківська обласна філармонія —пам’ятка історії та архітектури (взята на облік як пам’ятка історії місцевого значення рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів , № 61 від 25.01.1972 р., охоронний № 11), визначний культурний об’єкт. Історія обласної філармонії починається з 1871 року, коли при комерційному клубі Купецького товариства створили симфонічний оркестр. Раніше у будівлі по вулиці Римарській тривалий час розташовувався один із найкращих у місті приватних пансіонів.У 1858 році у ньому відкривається  розважальний заклад на зразок англійського клубу.

Пам’ятні дошки – згадка  про важливі  події та  відомі особистості, тому їх повернення на фасад будівлі є актуальним. У 1896 році в стінах зали Харківської філармонії Альфред Федецький провів перший кіносеанс в Україні, а у 1929 році в ефір вийшла перша українська радіостанція.

У приміщенні філармонії  відбувся перший в історії судовий процес над військовими злочинцями, які за скоєні злочини проти мирного населення Харкова у 1943 році  були засуджені до страти.

Ще одна пам’ятна дошка вшановує пам’ять діячів Спілки Визволення України і Спілки Української Молоді – жертв судової розправи 1930 року, яка стала початком масових репресій проти української інтелігенції.

Сподіваємося, що найближчим часом пам’ятні дошки будуть розташовані на звичних   місцях  будівлі філармонії і  надалі стануть  згадкою про історичні події, що визначали вагомий  вплив на розвиток культури не  тільки  Харківщини  та України .

Поділитися:

Залишити коментар