Відкриття виставки «Віктор Чаус. Натхненний імпресіями»

7 серпня о 16.00 в Харківському художньому музеї (вул. Жон мироносиць, 11) відбудеться презентація виставки, присвяченої 80-річчю від дня народження заслуженого діяча мистецтв України Віктора Івановича Чауса.

Виставка «Віктор Чаус. Натхненний імпресіями» – творчий портрет знаного харківського живописця і педагога в найширшому розумінні, що показує не тільки майстра – професіонала, а й талановиту, працьовиту людину, чиє життя було не мислиме без малюнка, живопису, без творчого пошуку.

В експозиції представлено живописні й графічні твори, що було створено в різні роки (починаючи з 1960-х років, закінчуючи 2017 роком) з колекції Харківського художнього музею, приватної колекції та колекції родини художника.

 Чаус Віктор Миколайович – живописець, заслужений діяч мистецтв України (2000), лауреат творчої премії Харківського міськвиконкому (2000).

Народився у 1940 році у с. Ямпіль Донецької області Закінчив Кримське художнє училище ім. М.С. Самокиша (1966), Харківський художньо-промисловий інститут (1971), де навчався у Є. Єгорова, Б. Косарєва, Б. Колесника, Є. Бикова. Учасник всеукраїнських, всесоюзних і міжнародних виставок з 1972 року. Мав персональні виставки. Працював в Харківській державній академії дизайну і мистецтв (з 1971), з 2000 року керував творчою майстернею портретного живопису, професор кафедри живопису. Член Харківської організації Національної спілки художників України з 1982 року, голова секції живопису (з 1998). Помер 2019 року.

Твори майстра зберігаються в музеях України, приватних колекціях України, Японії, Ізраїлю, Німеччини, Польщі, США.

Мистецтво В. Чауса – це яскраве переживання зовнішнього світу крізь внутрішньо розуміння духовного і піднесеного, це символізм образів і власна манера, прояв їх найтонших граней. Художнику властиві потужне звучання кольору, гра світлом і світловими контрастами, вільне володіння малюнком, гостре почуття простору й ритму. Усе це дозволяло йому почувати себе хазяїном у всіх жанрах. Він блискучий портретист, тонкий майстер натюрмортів і пейзажів, віртуозний автор сюжетних композицій. Одні роботи В. Чауса налаштовують на роздуми про сутність «всього сущого», інші привертають яскравістю і свіжістю вражень, в деяких творах конкретне і відсторонене знаходиться в спокійній рівновазі. Його картини  – це не просто розповідь, а модель світу, де кожне зображення набуває символічного звучання, художня мова – рис узагальнення й лаконізму, а образ сприймається як знак, як певний символ. Але що всього важливіше, усього потрібніше в наше жорстокий час – це надзвичайна людяність творчості художника, його справжній гуманізм: домірність, причетність мистецтва людині, індивідуальній й неповторній.

 

Поділитися:

Залишити коментар